Porady dotyczące czyszczenia dywanów

Pranie dywanów

Utrzymanie czystego dywanu, a ponadto w świetnym stanie wcale nie musi sporo kosztować. Domowe łatwe i szybkie sposoby pozwolą na sukcesywne usunięcie nawet najbardziej uporczywych plam.

Kilka porad na temat usuwania różnych rodzajów plam

Plamy z tłuszczu – pomocny okaże się talk, plamę wystarczy obficie nim posypać i odczekać dobę. Można posłużyć się w tym celu magnezją bądź posypką dla dzieci, wszystkie te czynniki świetnie usuwają tłuste plamy. Kiedy talk całkowicie wyschnie można go łatwo usunąć zmiatając go szmatką bądź odkurzyć za pomocą odkurzacza.

Przyklejona guma do żucia – zastosowanie nieznacznej ilości lodu jest pomocne w wymrożeniu gumy do żucia. Zamrożona guma jest o wiele łatwiejsza do usunięcia. Takie rozwiązanie uchroni Twój dywan przed wyrywaniem z nieco włosia.

Błoto i piasek na dywanie – plamy tego typu można łatwo i szybko wyeliminować wykorzystując ocet i ściereczki. Wystarczy rozprowadzić niewielką ilości octu za pomocą ściereczki, następnie odczekać aż ocet wyschnie. Suchy dywan należy dokładnie odkurzyć celem pozbycia się wyschniętego błota, to zapewnia sukcesywne wyczyszczenie dywanu.

Usuwanie wgnieceń na dywanach po ciężkich meblach

Jeśli pragniesz uniknąć poważnych wgnieceń, które powstają w wyniku umieszczania ciężkich mebli, warto pomyśleć o ich regularnym przesuwaniu, dzięki temu będą w sposób równomierny pozostawiać ślady odcisków na wykładzinach lub dywanach. Innym rozwiązaniem jest skropienie dywanu nieznaczną ilością wody i pozostawienie go do wyschnięcia na całą dobę. Kiedy dywan lub wykładzina całkowicie wyschnie, wystarczy go precyzyjnie wyszczotkować, takie rozwiązanie z pewnością okaże się równie pomocne i zlikwiduje powstałe zagniecenia. Ślady wgnieceń można także usunąć za pomocą lnianej namoczonej szmatki, którą wystarczy położyć na miejscu, w którym wystąpiło wgniecenie. W następnej kolejności do szmatki należy delikatnie przyłożyć gorące żelazko, nie należy jednak go przygniatać.

Powyższe porady z pewnością pomogą utrzymać Twój dywan w dobrym stanie.